<
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
  • + به این عکسها خیره شو خیره شو
  • + یا صاحب الزمان فرزندم را نذر یاری قیام تو می کنم برای ظهور نزدیکت برگزین و حفظ کن
  • + وقتی تو آمدی باران می بارید. انگار خاطرات من همیشه بارانیند تو هم از جنس بارانی ساده و معصوم

گریه نوزادان دلایل زیادی دارد کولیک فیزیکی از این عوامل است. اگرچه هنوز علت کولیک در نوزادان مشخص نیست ولی به نظر میرسد یکی از عوامل بروز کولیک باد یا گاز روده میباشد اما با اینحال هیچ دلیل قطعی برای آن وجود ندارد اما چیزی که مهم است این است که کودک درد دارد و باید به او کمک کرد.
 هشدار: دقت کنید هنگامی که نوزاد شما رفتارش تغییر میکند (مثلا برای یک مدت طولانی شروع به گریه کند به نظر میرسد که حال او مساعد نیست.)
 کولیک چیست؟
واژه کولیک به معنای اسپاسم یا گرفتگی دردناک عضلات است. اما علت گریه نوزادان دردی است که در ناحیه روده یا شکم کودک احساس میکند. هر چند که روده نوزادان، مبتلا به کولیک سالم به نظر میرسد. به عبارتی کولیک گریه غیرقابل کنترل و مداوم نوزاد است که ظاهرا سالم است و خیلی خوب هم تغذیه میشود. تمام نوزادان گریه میکنند اما نوزادانی که بیش از 3 ساعت در روز و سه یا 4 روز هفته به طور مداوم گریه میکنند به کولیک مبتلا هستند در حدود 20 درصد از نوزادان کولیک میگیرند و در بین دختران و پسران نیز شدید است. حتی بروز آن در بین نوزادان اول دوم ... فرق نمیکند. عموما در 2 تا 4 هفتگی بروز میکند و تا سه ماه طول میکشد ولی در بعضی موارد نیز بیش از سه ماه به درازا میکشد. هنوز هم دلیل واضحی وجود ندارد که چرا نوزادان سالم زیر 3 یا 4 ماه در اواخر بعدازظهر- غروب یا در خلال شب گریه میکنند.
علائم کولیک
گریه مداوم نوزادان به مدت طولانی که اغلب در پایان روز آغاز میشود. نوزاد خیلی سخت آرام میگیرد. این درد به صورت موجی نمایان میشود. نوزاد به نظر آرام میآید. سپس ناگهان شروع به گریه میکند. به هنگام بروز کولیک نوزاد پشت خود را قوس میدهد و یا زانوهای خود را به سمت شکم فرو میبرد. نوزاد مبتلا به کولیک اغلب در دیگر ساعتهای روز آرام به نظر میرسد، سرحال است و رشد جسمانی خوبی دارد و خوب هم تغذیه میکند. کولیک بین 3 تا 4 ماهگی کمتر میشود و به تدریج از بین میرود. اگر نوزاد در اوقات دیگر روز بیقراری میکند احتمالا مشکلات دیگری مثل رفلکس یا عدم تحمل لاکتوز دارد. والدین در هنگام کولیک نوزادان چه باید بکنند؟
-  کودک را زیر نظر یکی از متخصصین اطفال قرار دهیم و مطمئن شوید که نوزاد مشکل خاص دیگری ندارد.
- خودتان را برای پایداری در برابر بروز کولیک در پایان روز آماده کنید. مثلا شام را زودتر تهیه کنید.
- از همیاری و مساعدت دیگران غافل نشوید. از افراد نزدیک برای نگهداری نوزاد خود کمک بگیرید. این همکاری هم برای شما مفید است هم برای نوزاد.
- اگر برای آرام کردن کودک خود موفق نشدید، مایوس نشوید او را در آغوش بگیرید او در آغوش شما احساس آرامش و امنیت میکند حتی اگر گریه نوزاد هم ادامه پیدا کرد.صندلیهای متحرک   (rocking)   بسیار مناسب اگاهی اوقات بیقراری نوزاد، باعث اذیت و ناراحتی شما میشود. اگر احساس خستگی میکنید نوزاد را به دیگری میسپارید یا او را در مکانی که امنیت دارد قرار دهید به خود یک وقت استراحت کوتاه دهید. شاید نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه یا گوش دادن به موسیقی به شما آرامش میدهد. انرژی خود را احیا» کنید به اتاق کودک بروید و او را در آغوش بگیرید. گاهی پیاده روی هم برای شما و هم نوزاد بیقرار آرامبخش است. او را در کالسکه کودک قرار دهید و به پیاده روی بپردازید.
مداوای پزشکی کولیک نوزادان چیست؟
هنوز داروی خاصی برای برطرف کردن کولیک نوزادان معرفی نشده است. کولیک به خودی خود و به طور ناگهانی از بین میرود. خواه از دارو استفاده شود یا نشود. اگر احیانا از دارو استفاده میکنید حتما با پزشک در موارد میزان مصرف و سن نوزاد مشورت نمائید. عبارات هشداردهنده (داروهای ضدکولیک) "مثل برای نوزادان زیر 6 ماه مضر است" یا با پزشک مشورت کنید دقت فرمائید قبل از استفاده داروها حتما با پزشک متخصص اطفال درباره سلامت نوزاد مطمئن شوید. پژوهشها نشان میدهد که مصرف بسیاری از داروهای ضدکولیک، خطری برای نوزادان ندارند. از طرفی مصرف بسیاری از این داروها نیز برای رفع کولیک، موثر واقع نشده است. همیشه قبل از شروع مصرف داروها با پزشک مشورت کنید. (داروها را زیر نظر پزشک متخصص استفاده نمائید).
 رژیم غذائی برای کودکان کولیکی چگونه است؟
قبل از هر چیزی توجه به این نکته ضروری است که هرگز مادر را به دلیل نحوه تغذیه نوزاد یا رژیم غذائی او مورد سرزنش قرار ندهید و او را مسئول بروز کولیک ندانید. هر چند که عامل تغذیه میتواند به خودی خود مهم باشد. حذف شیرهای گاوی و فرآورده های لبنی از این قبیل رژیم غذای مادر و نوزاد میتواند در درمان کولیک موثر واقع شود اما حتما زیر نظر پزشک خود این کار را انجام دهیم. کاهش مصرف کافئین، مصرف چای، قهوه و دیگر نوشیدنیهای غیرضروری میتواند در درمان کولیک موثر باشد. مادران شیرده از خوردن غذاهایی که میتوانند موجب بروز ناراحتی در کودک میشود خودداری کنند و هر چیز که غذای خاصی برای خودداری از آنها وجود
  


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ