<
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
  • + به این عکسها خیره شو خیره شو
  • + یا صاحب الزمان فرزندم را نذر یاری قیام تو می کنم برای ظهور نزدیکت برگزین و حفظ کن
  • + وقتی تو آمدی باران می بارید. انگار خاطرات من همیشه بارانیند تو هم از جنس بارانی ساده و معصوم

کودکتان با قطره آهن مشکل دارد؟

آهن عنصری ضروری در بدن انسان است. بیشترین میزان آهن در هموگلوبین ( موجود در گلبول قرمز) وجود دارد که وظیفه اصلی حمل اکسیژن را از ریه به بافت ها انجام می دهد.اگر آهن کافی به بدن نرسد نمی تواند گلبول قرمز را به میزان کافی تولید کند و در نتیجه فقر آهن پدید می اید. کمبود آهن موجب خستگی کوتاهی تنفس کاهش فعالیت بدنی و بروز مشکلات یادگیری در کودکان می شود و می تواند عواقب زیادی داشته باشد.

این روز ها با تغذیه صحیح , فقر آهن در کودکان کمتر دیده می شود اما در بعضی مناطق ( منجمله ایران) هنوز هم شایع است و به همین علت باید آهن اضافی را به ضورت قطره های خوراکی به کودک داد تا نیاز وی به آهن برطرف شود. نوزاد تا حدود شش ماهگی , از ذخیره های آهن بدن خود استفاده می کند اما بعد از شش ماهگی نیاز دارد تا آهن را به طور اضافی دریاف کند. به خصوص کودکانی که شیر مادر می خورند , بیشتر در معرض خطر فقر آهن هستند چون شیر مادر , آهن کافی برای برای کودک تامین نمی کند اما اغلب شیر خشک ها با آهن غنی شده اند و نیاز کودک را تا حدی برطرف می سازند

مشکل کجاست؟
مشکل بزرگی که بیشتر والدین در استفاده از قطره آهن دارند , بروز تغییر رنگ های دندانی در کودکان است . حدود شش ماهگی که زمان شروع مصرف آهن نوزادان است , بیشتر آنها دندانی در دهان ندارند اما در حدود یک سالگی , دندان آنها رویش
می یابد و مصرف قطره آهن سبب تغییر رنگ های سیاه یا قهوه های در دندان آنان می شود. همین امر بسیاری از والدین را از مصرف آن باز میدارد که در طولانی مدت مشکل ساز خواهد بود. باید بگوئیم که تغییر رنگ به دنبال مصرف آهن , یک تغییر رنگ خارجی و قابل تمییز شدن است


5 توصیه مهم

قطره آهن را به کمک قطره چکان تا حد امکان در انتهای دهان کودک بریزید تا کمترین تماس را با دندان های او داشته باشد.

در باره کودکان بزرگتر می توان قطره آهن را با آب سیب مخلوط کردو به کودک آموزش داد تا آن را به کمک نی بنوشند. بانی سبب تماس کمتر آهن با دندان های او خواهد شد.

بعد از خوردن آهن , دندان های کودک را بلافاصله با آب یا مسواک های انگشتی کوچک تمیز کنید

لازم به ذکر است که ویتامین C جذب آهن را افزایش می دهد و لبنیات و چای سبب کاهش جذب آن می شود. در نتیجه بهتر است
قطره آهن( یا غذا های حاوی آهن ) همراه با آب سیب یا آب پرتقال مصرف شود. همچنین باید از شیر دادن به کودک بلافاصه فاصله بعد از خوردن قطره آهن پرهیز کرد.

به طور معمول توصیه می شود که مصرف قطره آهن تا حدود دو سالگی ادامه یابد اما پس از آن هم باید در برنامه غذائی کودکان , غذاهای حاوی آهن را بگنجانیم تا نیاز آنها به این عنصر ضروری تامین شود. مواد غذائی حاوی آهن شامل سبزی های با برگ های تیره( مانند اسفناج ) , لوبیا و عدس , تخم مرغ , زرد آلو و انجیر خشک و گوشت قرمز و ماهی است. با مصرف این خوراکی ها می توان تا حد زیادی از خطر های فقر آهن در کودکان و بزرگسالان جلوگیری کرد.

دکتر مهشید کبار فرد

هفته نامه سلامت
کلینیک دندانپزشکی - دکتر سیمین زهرا محبی/ متخصص سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
چگونه به کودکان قطره آهن بدهیم؟

ذخیره آهن بدن شیرخواران در 6 ماه اول زندگی‌شان به پایان می‌رسد و لازم است کودک شما برای رشد و تکامل مناسب از 6 ماهگی تا 2 سالگی مکمل آهن دریافت کند. کمبود آهن با مشکلات رفتاری و هوشی و حرکتی در کودکان مرتبط است. شواهد علمی نشان می‌دهد که قطره آهن فی‌نفسه موجب پوسیدگی دندان نمی‌‌شود. در حال حاضر شیرین‌کننده استفاده‌شده در قطره‌های آهن از شیرین‌کننده‌های غیر پوسیدگی‌زا (سدیم ساخارین) است اما با این وجود، بسیاری از والدین به دلیل رنگ گرفتن دندان‌ها و عامل پوسیدگی دانستن قطره آهن از خوراندن این قطره مهم به فرزندشان امتناع می‌کنند. توضیحات و راه‌حل‌هایی در این خصوص برای شما داریم...

تنها عاملی که می‌تواند به مستعد شدن دندان به پوسیدگی منجر شود، رنگ ایجاد شده به وسیله برخی ترکیبات آهن روی دندان است. تجمع این رنگ روی دندان – به‌خصوص دندان‌های جلویی فک بالا- سطح دندان را زبر می‌کند. این زبری و ناصافی می‌تواند محل خوبی برای تجمع پلاک میکروبی پوسیدگی‌زا در روی دندان و زمینه مناسبی برای ایجاد پوسیدگی دندانی به‌خصوص در طوق دندان‌های جلویی فک بالا شود.

راه‌حل ساده این مساله، ریختن قطره آهن در عقب دهان کودک است. به این علت که در هر صورت ممکن است مقداری آهن ترکیب شده با بزاق روی دندان کودک بیاید، بهتر است پس از قطره کمی آب به کودک بنوشانیم و یا حتی روی دندان را با پنبه مرطوب پاک کنیم.

در نهایت، رعایت بهداشت دهان کودک به وسیله یک مسواک انگشتی یا مسواک مخصوص شیرخواران و نوپایان که سر کوچکی دارد باعث می‌شود که کودک با وجود مصرف قطره آهن دندان‌های سفید و سلامت را در کنار بدن سالم داشته باشد.

در مواردی که کودک کمی دندانش رنگی شده اما هنوز پوسیده نشده است می‌توانیم به اندازه نصف ناخن انگشت کوچکش خمیر دندان کودک روی مسواک استفاده کنیم و در شبانه روز 2 بار دندان‌هایش را مسواک بزنیم. با این کار معمولا رنگ تیره و ظاهر نامطبوع دندان از بین می‌رود و دندان تقریبا نمای طبیعی پیدا می‌کند ضمن اینکه سلامت سایر دندان‌ها نیز حفظ می‌‌شود.

اکثر خمیردندان‌های کودکان فاقد فلوراید یا حاوی فلوراید کمی هستند اما اگر کودک هنوز قادر نیست که آب دهانش را پس از مسواک به بیرون بریزد، باید اضافه خمیر دندان را پس از مسواک زدن با یک تکه پنبه از دهانش پاک کنیم.

با رعایت این موارد، هم می‌توانید از رنگ گرفتن دندان کودک جلوگیری کنید و هم او را از فواید آهن بی‌نصیب نگذارید.

هفته نامه سلامت  


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ