<
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
  • + به این عکسها خیره شو خیره شو
  • + یا صاحب الزمان فرزندم را نذر یاری قیام تو می کنم برای ظهور نزدیکت برگزین و حفظ کن
  • + وقتی تو آمدی باران می بارید. انگار خاطرات من همیشه بارانیند تو هم از جنس بارانی ساده و معصوم

پایه و اساس تغذیه صحیح در کودکی نهاده می شود ولی اغلب مادران جوان، «باورهای نادرستی» در تغذیه کودکان دارند که یا خود به اشتباه به آن رسیده اند و یا از دیگران شنیده اند اما در هر حال آنها را در مورد فرزندان شان به کار می برند.
به چند نمونه از سؤال و جوابهایی که این قبیل مادران با پزشک کودک خود داشته اند توجه کنید:
آب میوه بهتر است یا میوه؟
*من به کودکم آب میوه زیاد می دهم. آیا آب میوه می تواند جای میوه تازه را بگیرد؟
**در روز 4 تا 6 فنجان آب میوه برای کودک خوب است اما بیشتر از آن باعث ازدیاد کالری مصرفی و اضافه وزن بیش از حد کودک می شود.
در ضمن اشتهای او را هم برای خوردن غذاهای دیگر از بین می برد. آب میوه دارای مقدار زیادی ویتامین است اما همه ویتامین های موجود در میوه را ندارد.چون در گوشت میوه فیبر و مقداری مواد مغذی وجود دارد که آب میوه فاقد آنهاست و همین فیبر و مواد مغذی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و انواع خاصی از سرطان در بزرگسالی می شود. بنابراین هرگز آب میوه را جایگزین میوه تازه نکنید و علاوه بر آب میوه یک یا دو عدد میوه تازه هم در روز به کودک بدهید. البته شما می توانید میوه ها را به صورت پوره در بیاورید تا کودک راحت تر بتواند آنها را بخورد.
اضافه کردن سرلاک به شیر
*من شبها به شیر کودک سه ماهه ام پودر سرلاک اضافه می کنم تا غلیظ تر شده و فرزندم سیر شود و خوب بخوابد. آیا کارم اشکالی دارد؟
**هیچ دلیلی وجود ندارد که این کار باعث شود بچه ها بهتر بخوابند، به علاوه تنها غذایی که یک کودک زیر 4 ماه باید بخورد فقط شیر مادر یا شیر خشک است که تمام مواد غذایی و کالری مورد نیاز کودک را دارد. زود شروع کردن کردن غلات و سرلاک برای کودک باعث اضافه وزن کودک می شود و چون معده کودک هنوز رشد کافی پیدا نکرده قابلیت هضم غذا را ندارد و اذیت می شود. همچنین زود شروع کردن غذای جامد باعث افزایش خطر ابتلا به آلرژیهای مختلف است حتی اگر کودکتان به سن 4 یا 6 ماهگی هم برسد و قابلیت خوردن غذای بچه را داشته باشد باز هم اضافه کردن غلات به شیشه شیر کودک کار درستی نیست. بهتر است سعی کنید کودک قبل از خواب کاملاً با شیر سیر شود تا راحت تر بخوابد.
کی به کودکم غذای بزرگترها را بدهم؟
*کودک یک ساله من فقط دو تا دندان دارد بنابراین من هنوز به او غذای کودک می دهم.
**دادن غذای کودک به بچه های بالای یک سال، شما را در رسیدن به هدفتان که همان لذت بردن کودک از یک تغذیه متنوع و مناسب است دور می کند.تحقیقی که در انگلستان در سال 2001 روی 9300 کودک انجام شده است نشان می دهد دادن غذای جامد به کودکان 6 تا 9 ماهه باعث می شود تا آنها بتوانند در 2 تا 3 سالگی به راحتی از غذای سفره بخورند.همین تحقیق نشان می دهد اگر کودک 10 ماهه یا بزرگتر فقط غذای کودک مثل فرنی، حریره یا سرلاک بخورد باعث می شود در 2 یا 3 سالگی بد غذا بشود و از هر غذایی خوشش نیاید. بچه ها در سن 6 تا 9 ماهگی بیشتر قابلیت پذیرش مواد غذایی جدید را دارند تا بچه های بزرگتر.اگر بخواهیم بیش از اندازه برای دادن غذای جامد به کودک صبر کنیم رشد او کامل تر می شود و دیگر هر چیزی را نمی خورد. همچنین شروع غذای جامد باعث می شود قدرت جویدن و بلع در کودکان تقویت پیدا کند و زمانی که بزرگتر شدند بتوانند به راحتی از غذای سفره بخورند.
*آیا شیر را کاملاً از غذای کودکم حذف کنم؟
*من به کودکم شیر نمی دهم چون باعث دل درد او می شود، آیا این کار درستی است؟
**حتی اگر پزشک تشخیص بدهد که کودک شما نسبت به شیر آلرژی دارد یا معده اش آنزیم هضم شیر را ندارد باز هم حذف کامل شیر از غذای کودک کار درستی نیست. لبنیات حاوی مواد معدنی لازم برای رشد کودک است که در منابع دیگر به سختی یافت می شود. در واقع حساسیت نسبت به شیر، کمتر از آن چیزی است که والدین فکر می کنند یعنی علایم آن بعد از مدتی کوتاه رفع می شود و جای نگرانی نیست اما اگر کودک شما بلافاصله پس از خوردن شیر اسهال می شود شاید مشکل گوارشی داشته باشد.به هر حال مشورت با پزشک متخصص ضروری است چون او می تواند با تغییر نوع شیر این مشکل را حل کند.
آیا شکلات دندان بچه ها را خراب می کند؟
*من به بچه هایم شکلات نمی دهم چون می ترسم دندانهایشان خراب شود.
علت پوسیدگی دندان مقدار شکر موجود در غذا نیست بلکه علت مهم و واقعی آن مدت زمان ماندن غذا در دهان است. شکلات آنقدرها هم بد نیست چون باقی مانده آن در دهان با بزاق شسته می شود. بیشترین خوراکی هایی که دندان را خراب می کند غذاهای چسبناک و شیرین، خشکبار و الیاف میوه هاست که به دندان می چسبد و تا مدت زیادی در دهان می ماند.بهترین راه، مسواک زدن پس از خوردن این گونه غذاهاست. بزاق دهانی که کودک تولید می کند شکر بیشتر غذاها را می شوید و از بین می برد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان باید مرتب دندانهای کودکان را مسواک بزنید و مقدار بیشتری به آنها آب بدهید تا باکتریهای تولید شده از محیط دهان و دندانها از بین بروند.
تا چه حد به فرزندم «میان وعده» بدهم؟
*برای ساکت نگه داشتن کودکم مرتباً به او «میان وعده» می دهم.
**درست است که دادن میان وعده به کودک از قبیل غلات، نان و پنیر، بیسکویت و خوراکی هایی از این قبیل باعث ساکت نگه داشتن کودک می شود اما شما با این کار شکم کودکتان را با کربوهیدرات و چربی پر می کنید و این باعث می شود که کودک با مواد غذایی که حاوی ویتامین های مهم و مواد معدنی مورد نیاز بدن نیستند سیر بشود و حس خوب گرسنگی را احساس نکند و غذاهای مورد نیازش را نخورد.
اجازه ندهید خوردن میان وعده به منظور ساکت نگه داشتن او به شکل یک عادت برایش در بیاید چون تنها نتیجه ای که دارد اضافه وزن کودک و نرسیدن مواد غذایی لازم به بدن اوست. یک کودک یک ساله باید 3 وعده غذای اصلی در روز و دو میان وعده بخورد. اگر کودک شما از این برنامه پیروی نمی کند سعی کنید او را عادت بدهید و با ندادن میان وعده او را به خوردن غذاهای اصلی ترغیب نمایید
  


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ